تماس پرواز ایرآسیا با ۱۶۲ سرنشین با برج مراقبت قطع شد

 

شرکت خطوط هوایی ایرآسیا می گوید تماس یک پرواز این شرکت که از شهر سورابایا در اندونزی به سنگاپور می رفت با برج مراقبت قطع شده است.

به گفته این شرکت هوایی پرواز ۱۶۲ سرنشین دارد که بیشتر آنان شهروند اندونزی هستند.

ایرآسیا در پیامی در توییتر نوشت که تماس پرواز شماره 'کیو زد ۸۵۰۱' درست بعد از ساعت هفت صبح به وقت محلی قطع شد.

مسیر: فرودگاه سورابایا به سنگاپور

ساعت قطع ارتباط: هفت و ۲۴ دقیقه به وقت محلی

سرنشینان: ۲ خلبان، پنج خدمه، ۱۵۵ مسافر

ملیت سرنشینان: اندونزی ۱۵۶، کره جنوبی۳، فرانسه ۱، مالزی ۱، سنگاپور ۱

در زمان ناپدید شدن هواپیما، هوای منطقه ابری بوده است.

این شرکت گفت که عملیات جستجو و امداد برای یافتن هواپیما شروع شده است.

هادی مصطفی،‌ یک مقام وزارت ترابری، به رسانه های محلی گفت که تماس هواپیما بر فراز دریای جاوا که بین سورابایا و سنگاپور قرار دارد قطع شد.

او گفت که هواپیما پیش از قطع تماس خواستار هدایت در مسیری غیرعادی شده بود. مقام‌های اندونزی می‌گویند دلیل تغییر مسیر گریز از هوای ابری بوده است.

هواپیمای ناپدید شده از نوع ایرباس ای۳۲۰-۲۰۰ (Airbus A۳۲۰-۲۰۰)‌ است.

ایرآسیا جزئیات زیادی از حادثه اعلام نکرده است.

این شرکت در بیانیه ای نوشت:‌ "در زمان حاضر متاسفانه اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت مسافران و خدمه سرنشین هواپیما نداریم. اگر اطلاعات بیشتر گرفتیم دیگران را در جریان قرار خواهیم داد."

شش نفر از سرنشیان هواپیما خارجی هستند. سه نفر از آنها شهروند کره جنوبی و سه نفر دیگر از کشورهای فرانسه، مالزی و سنگاپور هستند.

ایرآسیا یک شرکت هوایی با پروازهای ارزان قیمت در مالزی است. چنین اتفاقی در پروازهای ایرآسیا که شرکتی خوش نام است، سابقه نداشته است.

در سال میلادی جاری دو حادثه بزرگ هوایی برای یکی دیگر از شرکت های هوایی مالزی روی داد. سرنوشت پرواز ام اچ ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی که با بیش از ۲۳۰ مسافر هشت مارس ناپدید شد، همچنان نامشخص است. بیشتر اینجا بخوانید.

پرواز دیگر شرکت هوایی مالزی هم ژوئیه امسال بر فراز آسمان اوکراین هدف قرار گرفت و تمام مسافران آن که بیش از ۲۹۰ نفر بودند، کشته شدند.

JoomShaper