محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور به عبدالعلی مزاری، رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان لقب ’ شهید وحدت ملی’ را اعطا کرده است.

آقای غنی در یک پیام ویدیویی به مناسبت بیست و یکمین سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری گفت که پس از این روز کشته شدن آقای مزاری درج تقویم کشور می شود و به گونه رسمی از این روز تجلیل به عمل می آید.
آقای غنی گفت: شهید مزاری کسی بود که به وحدت ملی باور داشت و یکی از خواست های او این بود که یک نظام مردم سالار در کشور حکم فرما شود. او همچنان بر حقوق زنان تاکید داشت و عدالت اجتماعی سر لوحه کار او بود.
رییس جمهورغنی تاکید کرد که بر اساس وجیبه دینی و انسانی باید به آرمان های شهدا ارج گذاشته شود. 
در مراسمی که روز جمعه( ۲۱ حوت) از سوی محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون شورای عالی صلح افغانستان در کابل برگزار شده بود، حامد کرزی رییس جمهور پیشین، اعضای کابینه حکومت، رهبران جهادی و هزاران تن از مردم شهر کابل شرکت کرده بودند. 
در همین حال آقای کرزی در مورد مزاری گفت: شهید مزاری گفته بود که با اتفاق و اتحاد به صلح می رسیم و زمانی به قدرت می رسیم که اتحاد داشته باشیم. آزادی و استقلال سرمشق کار شهید مزاری بود.
عبدالعلی مزاری رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان، در ۲۲ حوت سال ۱۳۷۳ با شماری از فرماندهان این حزب، از سوی طالبان دستگیر و سپس کشته شدند.
این در حالی است که هفته گذشته در مراسمی که از سوی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به مناسبت سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری برگزار شده بود، گفته شد که ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی به ریاست جمهوری پیشنهاد کرده است تا نام عبدالعلی مزاری را بعنوان نام شهید وحدت ملی درج تاریخ کند.

منبع: خبرگزاری بخدی

JoomShaper