نیروی دریایی ایران از اعزام یک کشتی باری حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن خبر داد

نیروی دریایی ایران  از اعزام یک کشتی باری حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن خبر داد و اعلام کرد که ناوگان ۳۴ ایران  از آن حفاظت خواهد کرد. آمریکا از ایران خواست فقط در چارچوب برنامه‌های سازمان ملل عمل کند.

خبرگزاری ایرنا روز سه‌شنبه/۱۲ مه) به نقل از فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش ایران نوشته که کشتی‌های جنگی ایران به صورت ویژه از کشتی باری "ایران شاهد" که حامل کمک‌های بشردوستانه ایران برای مردم یمن است حفاظت می‌کند.

ایرنا می‌نویسد که کشتی "ایران شاهد" روز دوشنبه بندر رجایی بندرعباس را به مقصد یمن ترک کرده است. این خبرگزاری مقصد دقیق این کشتی در یمن را ذکر نکرده،

بندر الحدیده در کنترل شورشیان حوثی (انصارالله) است. ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند.

کشتی باری "ایران شاهد" با پرچم ایران در حرکت است و ممکن است نیروهای نظامی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی مانع پیشروی آن شوند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان ایران را متهم به ارسال اسلحه برای حوثی‌ها کرده است. آمریکا نیز به صراحت اعلام کرده بر این گمان است که گسیل کشتی‌های ایرانی به سوی آب‌های خلیج عدن به منظور ارسال تسلیحات پیشرفته توسط این کشتی‌ها برای شورشیان حوثی در یمن صورت می‌گیرد.

نیروی دریایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان همه کشتی‌هایی را که می‌کوشند به بنادر یمن نزدیک شوند بازرسی می‌کند تا چنانچه تسلیحاتی برای حوثی‌ها ارسال شده مصادره کند.

پشتیبانی ناوگان سی و چهارم

دریادار حسین آزاد، فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش ایران ، به خبرگزاری ایرنا گفت: «ناوگروه سی وچهارم ارتش ایران که اکنون در منطقه خلیج عدن و تنگه باب المندب حضور دارد، بصورت ویژه کار حمایت از کشتی کمک‌های بشردوستانه ایران را بر عهده دارد.»

حسین آزاد توضیح داد که ناوگروه ۳۴ نیروی دریایی از "ناوشکن البرز و ناو پشتیبانی بوشهر تشکیل شده

ایران نیز اعلام کرده است که تنها کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن می‌فرستد.

خبرگزاری فارس گزارش داده که کشتی "ایران شاهد" روز سه‌شنبه وارد آب‌های دریای عمان شده و یک کشتی آمریکایی نیز به گشت‌زنی در اطراف آن پرداخته است.

به گزارش فارس، در کشتی "ایران شاهد" در کنار امدادگران، خبرنگاران و پزشکان ایرانی، "تعدادی از افراد خارجی (از آمریکا، فرانسه، آلمان و ...) عضو کمپین‌های ضد جنگ نیز حضور دارند".

کاخ سفید: ایران در چارچوب برنامه سازمان ملل عمل کند

در این میان آمریکا از "عملیات تحریک‌آمیز" ایران مبنی بر همراهی کشتی باری توسط کشتی‌های جنگی تا یمن ابراز نگرانی کرد. جف راتک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت که ما عملیات دریایی ایران را به دقت زیر نظر داریم.

کاخ سفید آمریکا نیز اعلام کرد که ایران باید برای کمک به مردم یمن در چارچوب برنامه‌های کمکی سازمان ملل عمل کند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، گفت انتظار دارد که ایران با سازمان ملل برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه خود همکاری کند

JoomShaper