اعتراض فعالان مدنی در کابل از عدم توزیع عادلانه برق

کمبود و عدم توزیع عادلانه برق در شهر کابل اعتراض شماری از فعالان مدنی را بر انگیخت.

روز گذشته، (جمعه) شماری از فعالان مدنی در پیوند عدم توزیع عادلانه برق در شهر کابل در یک گردهمایی، اعتراض کردند.

فعالان مدنی شرکت برشنا را متهم به کم‌کاری در قسمت توزیع برق نموده و گفته اند که افراد حکومتی، نمایندگان مجلس و والی‌ها، بل برق شان را نمی پردازند و اما برای آنها برق منظم داده می‌شود و برشنا کمبود پول هزینه برق این افراد را از مردم عام می‌گیرد.

سیدناصر موسوی،  عضو شبکه نهادهای جامعه مدنی، گفته است که شرکت برشنا در تامین و کاهش قیمت برق در کشور هیچ اقدامی را روی دست نداشته و پول پرداخت نشده برق از سوی مقام‌های حکومتی را  از مردم عادی می‌گیرد.

او همچنان افزوده است از آنجایی که در فصل زمستان مصارف برق افزایش می‌یابد مردم با کمبود برق مواجه می‌شود و  شرکت برشنا  در توزیع برق عدالت را رعایت نمی‌کند.

معترضان همچنان از رهبران حکومتی نیز شکایت دارند که آنها  به فکر مردم عادی نیستند و هیچ اقدامی را در قبال کم‌کاری شرکت برشنا انجام نمی‌دهند.

فعالان مدنی گفته اند فساد در سطوح پائین باعث می‌شود که مردم در قبال انجام هر کاری به افراد این شرکت رشوه بپردازد.

آنان از شرکت برشنا می‌خواهند که صرفیه برق را به صورت ماهوار حساب کند در حالیکه برشنا صرفیه‌ها را در دو ماه یک بار انجام می‌دهد.

در همین حال وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا کمبود برق را ناشی از مصرف بیش از اندازه شهروندان در فصل سرما می‌داند.

توحیدی افزوده است که توزیع برق در سراسر کشور به گونه‌ی یکسان و به کمترین قیمت انجام می‌شود اما کمبودی آن بستگی به مشترکین این شرکت دارد که در حال افزایش می‌باشد.

افغانستان بیشترین برق مصرفی خود را از کشور های همسایه خریداری می‌کند.

این کشور ۷۰ درصد برق خود مورد نیاز خود را از کشورهای ترکمنستان ایران و تاجیکستان وارد می‌کند. تنها ۳۰ درصد برق این کشور از منابع داخلی تامین می‌گردد.

JoomShaper