سفیر ایران در کابل از امضای توافقنامه صلح استقبال نمود

محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل از امضای توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار استقبال کرده و آن را یک گام مثبت در راستای تامین صلح در کشور خوانده است.

سفیران ایران گفته مهم ‌ترین راهکار برای تقویت ثبات و بازگشت امنیت در افغانستان، انجام مذاکره میان دولت و جریان‌های مسلح مخالف است سفیران ایران گفته مهم ‌ترین راهکار برای تقویت ثبات و بازگشت امنیت در افغانستان، انجام مذاکره میان دولت و جریان‌های مسلح مخالف است

آقای بهرامی ابراز امیدواری کرده است که سایر گروه های مسلح مخالف دولت نیز به روند صلح پیوسته و از جنگ دست بکشند.

بهرامی در گفتگو با خبرگزاری ایرانی (ایسنا) گفت: سیاست اصولی ایران حمایت از ثبات و امنیت به عنوان بستر اصلی توسعه در افغانستان است و ایران از هر اتفاقی که به تقویت ثبات و بازگشت امنیت افغاستان کمک کند استقبال می ‌کند.

سفیران ایران گفته مهم ‌ترین راهکار برای تقویت ثبات و بازگشت امنیت در افغانستان، انجام مذاکره میان دولت و جریان‌های مسلح مخالف است.

این در حالی است که به روز پنجشنبه هفته گذشته ( ۱ میزان) پیش نویس توافقنامه صلح میان هیئت مذاکره کننده صلح دولت افغانستان و حزب اسلامی در کابل به امضا رسید.

این توافقنامه پس از امضای محمد اشرف غنی و گلبدین حکمتیار مرحله اجرایی پیدا می کند.

در این تفاهمنامه دولت افغانستان ضمانت کرده است که در بدل برقراری آتش بس، به گلبدین حکمتیار و دیگر فرماندهان حزب اسلامی مصونیت قضایی اعطا خواهد شد.

در مقابل، حزب اسلامی ضمن پذیرش قانون اساسی کشور، متعهد شده است تا آتش بس دایمی را برقرار کند، شاخه نظامی خود را منحل و هر گونه ارتباط با گروه هایی که دولت افغانستان آنها را تروریست می خواند، قطع کند و در روند سیاسی کشور سهیم شود.

در همین حال سفیر ایران با اشاره به تجربه جنگ و درگیری در سال‌های گذشته در افغانستان گفته:" جنگ در افغانستان تعیین کننده نهایی نیست بلکه آسیب جدی جنگ‌ها بیش‌تر متوجه مردم است و هم‌چنین کشورهای همسایه نیز ناگزیر از تحمل نارسایی‌ها و مشکلات جنگ در افغانستان هستند؛ بنا بر این هر مذاکره ‌یی که دولت با گروه‌های مخالف انجام دهد و به نوعی توافق سیاسی منجر شود، گام مثبت و رو به جلو است و امیدواریم این گام ثبات را افزایش دهد."

سفیر ایران گفت که تحولات دهه‌های گذشته به ویژه در سال‌های اخیر در افغانستان نشان داده است که تروریزم عامل محلی نیست بلکه می‌تواند عاملی منطقه‌یی و بین‌المللی باشد و مهار آن نیازمند اراده جمعی از سوی همه طرف‌هاست و امکان مقابله با آن بدون همکاری جمعی وجود ندارد.

JoomShaper