اصلاح قانون اساسی ترکمنستان 'ریاست جمهوری مادام العمر' را امکان پذیر کرده است

پارلمان ترکمنستان با اصلاح قانون اساسی، دوره ریاست جمهوری را افزایش داده و محدودیت سنی برای تصدی ریاست جمهوری را لغو کرده است.

قربانعلی بیردی محمد اوف حین افتتاح این جلسه، در مورد دستاورد ها و فعالیت های ترکمنستان در 25 سال گذشته در بخش های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی معلومات ارایه نموده وضعیت کنونی را به بررسی گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکمنستان، این اصلاحیه پیشتر مورد بررسی شورای بزرگان قرار گرفته و به پارلمان پیشنهاد شده بود و نمایندگان پارلمان نیز به اتفاق آرا آن را تصویب کردند.

به این ترتیب، دوره ریاست جمهوری ترکمنستان از پنج سال به هفت سال افزایش می یابد و افراد بالای هفتاد سال نیز اجازه شرکت در انتخابات را خواهند داشت.

قربانعلی بیردی محمد اوف حین افتتاح این جلسه، در مورد دستاورد ها و فعالیت های ترکمنستان در 25 سال گذشته در بخش های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی معلومات ارایه نموده وضعیت کنونی را به بررسی گرفت.

ترجمه: ما در 25 سال گذشته دستاورد ها وفعالیت های گسترده یی را انجام داده ایم و تلاش میکنیم تا سال 2017 اصلاحات اساسی را در اقتصاد ملی و سیستم مالی بانکی آغاز نماییم.

رییس جمهور ترکمنستان از آغاز کار خط آهن یا تاپی نیز یاد آور شد و گفت که کار تاپی که افغانستان، پاکستان و هند را در بر دارد، آغاز شده است. و این یک دستاورد برای ترکمنستان میباشد .

آقای بردی محمد اووف پس از درگذشت صفر مراد نیازف در دسامبر سال ۲۰۰۶ به عنوان کفیل ریاست جمهوری اداره امور را در دست گرفت و با پیروزی در انتخابات  سال ۲۰۰۶، اولین دوره ریاست جمهوری خود را آغار کرد و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ نیز مجددا به ریاست جمهوری انتخاب شد.

صفر مراد نیازف، رئیس جمهوری سابق نیز با تصمیم پارلمان ترکمنستان در سال ۱۹۹۹، رئیس جمهوری مادام العمر اعلام شد.

در ساختار سیاسی ترکمنستان نهاد مشورتی دیگری هم به نام شورای بزرگان وجود دارد که به گفته مقامات این کشور، بر اساس سنت احترام به عقاید بزرگسالان در فرهنگ این کشور تشکیل شده و فعالیت دارد. از جمله وظایف این شورا ارائه مشورت به رئیس جمهوری و همچنین بررسی و تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است که در این جلسه نیز آنان حضور گسترده داشتند.

JoomShaper