رییس جمهور: رشد زراعت برای ثبات و پیشرفت کشور مهم میباشد

رئیس جمهور در دیدار با نامزدان ریاست های زراعت ولایات، رشد زراعت را برای ثبات و پیشرفت کشور مهم خوانده و گفته است که پیشرفت در این زمینه بدون استفاده از تکنالوژی روز بدست نمی آید.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که این دیدار عصر امروز در ارگ ریاست جمهوری صورت گرفته است.

در ابتدای این نشست، اسدالله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالداری پیرامون روند برنامه نامزدی برای ریاست‌های ولایتی وزارت زراعت صحبت نمود و گزارش خود را در این زمینه ارایه کرد.

وزیر زراعت گفت که از میان ۲۰۹ نامزد، ۹۷ تن به امتحان تقریری راه یافتند که از این جمله ۳۷ تن موفق شدند به مرحله نهایی نامزدی ریاست های ۳۳ ولایت راه یابند.

به گفته ضمیر، ۷۰ درصد نامزدان ریاست‌های زراعت دارای سند ماستری و تجربه کافی در این بخش می‌باشند.

در ادامه، عبدالصبور رحمانی و توحید علی به نمایندگی از این نامزدان صحبت نمودند و  اعلام کردند که با تخصص و تعهد لازم جهت ارائه خدمات برای مردم به ویژه دهاقین و مبازره با فساد اداری از هیچ نوع تلاش دریغ نخواهند ورزید.

محمد اشرف غنی گفت که افغانستان بدون رشد زراعت به ثبات و پیشرفت دست نمی‌یابد. وی افزود:" همان طوری که نیروهای امنیتی و دفاعی در خط نخست نبرد مبارزه می‌کنند، نقش مسؤلین زراعت به همین پیمانه اساسی می‌باشد."

رئیس جمهور گفت:" افغانستان از لحاظ زراعتی غنی است و باید سر پا بایستد و به یک کشور صادر کننده در منطقه مبدل گردد."

به گفته وی، با رشد زراعت در کشور، برای مردم بیمه اجتماعی ایجاد می‌شود و باید از فرصت‌های موجود استفاده شده و افغانستان به خودکفایی برسد.

رئیس دولت در عین حال تصریح کرد که باید فرهنگ مرکز محوری ازمیان برداشته شود و این فرهنگ در سطح ولایات، ولسوالی‌ها و قریه‌ ها نهادینه شده و زمینه عرضه خدمات به مردم به ویژه دهاقین فراهم گردد.

محمد اشرف غنی با بیان این که باید از منابع آبی کشور حداکثر استفاده صورت گیرد، خاطر نشان نمود که زراعت بدون استفاده از تکنالوژی زراعتی پیشرفت نخواهد کرد و از همین رو باید استفاده از تکنالوژی زراعتی در کشور روی دست گرفته شود.

رئیس جمهور به مسؤلین وزارت زراعت دستور داد تا به خواست‌ها و پیشنهادات دهاقین گوش دهند و ارتباط خود را با آنان مستحکم تر سازند تا تغییرات لازم در عرصه زراعت رونما شود.

وی افزود که باید روابط بنیادین میان مرکز و ولایات نیز ایجاد گردد تا همکاری مشترک و سراسری شیوه فعالیت‌های زراعتی را به گونه مثبت آن متغیر سازد.

رئیس جمهور تصریح نمود که زراعت یکی از اولویت‌های حکومت است و باید زمینه‌سازی شود تا با رشد زراعت، روند روی آوری جوانان از دهات به شهر کاهش یابد.

JoomShaper