گروه های هراس افگن، مناسبات افغانستان و پاکستان را خراب نه بلکه روشن تر ساخته است

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور می گوید که انتقادهای افغانستان از پاکستان در پیوند به حمایت اسلام آباد از گروه های هراس افگن، مناسبات دو کشور را خراب نه بلکه روشن تر ساخته است.

آقای غنی بعد از ظهر روز سه شنبه (۲۲ سرطان) با اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در یک نشست مشترک خبری در کابل در مورد نتایج ملاقات شان، به رسانه ها معلومات دادند.

در این کنفرانس خبری که در ارگ برگزار گردید، آقای غنی گفت حکومت افغانستان به نمایندگی از قوای امنیتی و دفاعی کشور از تمام نیروهای امریکا، مرد و زن که در طی سالیان متمادی شانه به شانه با افغان ها ایستاده شدند، تشکر می کند

وی از قوای امنیتی و دفاعی کشور نیز ابراز امتنان کرد که بعد از تکمیل شدن پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی، آزادی را بدست آوردند و آنرا حفظ کردند.

او از تصامیم امریکا و وزیر دفاع آن کشور و سایر شرکای افغانستان در کنفرانس وارسا تشکری کرده گفت که به اساس تعهدات، هر افغانی و دالر به صورت شفاف حساب داده می شود و حکومت افغانستان مصمم است که در آینده سهم خویش را برای برآورده ساختن ضروریات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، بیشتر سازد.

محمد اشرف غنی گفت :"تصمیم امریکا برای کشور ما و نسل های آینده آن بوده و باعث اعتماد بیشتر می گردد و این پیام واضح به گروه های که صلح نمی خواهند داده شد که آنان اهداف شوم خود را در میدان جنگ بدست آورده نمی توانند".

وی با اشاره به تلاش های دولت در راستای برقراری صلح در کشور گفت که مخالفین تمام کوشش های ما را برای صلح را رد نمودند، آنها گروه های اند که نه هدف و نه هم دیدگاه سالم به افغانستان دارند.

او بیان داشت:" تعهد ما به مردم افغانستان به اساس شفافیت، مبارزه سرتاسری با فساد اداری و تنظیم منابع بشری ماست و هیچ نوع اختلافی بین دیدگاه ما و دیدگاه شریک بین المللی ما (امریکا) وجود ندارد. همچنان تعهد ما برای تامین حقوق بشر و حقوق اطفال نیز سرتاسری است".

در این کنفرانس خبری اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا اظهار داشت:" خرسندم که برای سومین بار به افغانستان می آیم و این سفر به اساس سه تصمیم عمده ای می باشد که امریکا اتخاذ کرده است، نخست صلاحیت های جنرال نیکولسن بیشتر گردید، دوم تعهد دوامدار مالی خود را برای کمک به قوای امنیتی و دفاعی افغانستان تجدید کردیم و سوم تمدید میعاد حضور قوای امریکا در افغانستان می باشد".

وی ضمن خرسندی از ملاقات های خویش با رئیس جمهور غنی، داکتر عبدالله عبدالله، وزرای دفاع ملی و امور داخله افغانستان گفت که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقابل دشمن از خود توانایی و شجاعت زیادی نشان داده اند و به توانایی آنها برای تامین ثبات در افغانستان کاملاً باورمند هستیم.

وزیر دفاع امریکا خاطر نشان کرد که به تعداد ۸۴۰۰ تن از قوای امریکا که در افغانستان باقی مانده اند، در زمینه مشوره دهی و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک خواهند کرد و مشترکاً با آنها در عملیات های مبارزه با تروریزم سهم خواهند گرفت.

JoomShaper