نخستین نشانه‌های احتمالی هواپیمای ناپدیدشدۀ ایر-آسیا مطلب ویژه

 

اندونیزیایی می‌گویند که نشانه‌های احتمالی این هواپیما در جایی که گفته می‌شود سقوط کرده، دیده شده‌است.

یوسف لطیف، سخن‌گوی سازمان علمیات جست‌جو و نجات این هواپیما اعلام کرده‌است قطعه‌هایی در آب‌های ساحلی جزیرۀ برنو دیده شده که ممکن مربوط به هواپیمای ناپدیدشدۀ شرکت ایر-آسیا باشد.

وی خاطرنشان ساخته که یکی از هواپیماهای نیروهای هوایی اندونیزیا در جریان عملیات جست‌جوی این هواپیما قطعه‌هایی را به رنگ سفید، قرمز و سیاه شناور در آب مشاهده کرده که یکی از آن‌ها به واسکت‌های نجات هواپیما شباهت دارد.

به گزارش بی‌بی‌سی، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک عکاس خبری که گروه جست‌جو را هم‌راهی می‌کند از دیدن قطعه‌های از هواپیما خبر داده و گفته‌است که نیروهای هوایی اندونیزیا یک چرخ‌بال را به محل مشاهدۀ این اجسام فرستاده‌اند تا شماری از آن‌ها را به خاطر بررسی از اب بگیرد.

شماری از شبکه‌های تلویزیونی محلی اندونیزیا گفته‌اند که اجسام مشاهده‌شده جسدهای قربانیان این روی‌داد هوایی اند اما این گزارش درست تایید نشده و منابع رسمی نیز تاکید کرده‌اند که نمی‌توانند پیش از وقت تایید کنند که اشیای کشف‌شده مربوط به یک هواپیما است.

گفته می‌شود این اجسام در فاصلۀ ۱۰کیلومتری محل قطع ارتباط هواپیما با رادار دیده شده‌است.

بر بنیاد این گزارش، عملیات جست‌جو با ۳۰ کشتی و قایق و چندین هواپیما و چرخ‌بال از کشورهای گوناگون در منطقۀ اطراف جزایر بانگکا و بلیتونگ جریان دارد.

این هواپیما دوروز پیش با ۱۶۱سرنشینش ارتباطش را با رادار و بخش هوایی اندونیزیا از دست داده و ناپدید شد.

این دومین روی‌داد مبهم هوایی مشابه در سال جاری میلادی است و چندماه پیش ازین یک هواپیمای شرکت هوایی مالیزیایی با ۲۳۹سرنشینش ناپدید شد و تا کنون هیچ اثری از آن در دست‌رس نیست.

 

JoomShaper