'مشاهده قطعاتی در دریا' هنگام جستجو برای هواپیمای مفقود شده

 

قام‌های اندونزی می‌گویند برای اولین بار از آغاز جست‌وجو هواپیمای استرالیایی موفق شده قطعاتی را در آب‌های جاوا مشاهده کند که ممکن است متعلق به هواپیمای مفقودشده ایرآسیا باشد.

گروه تجسس استرالیایی برای کمک به عملیات جست‌وجو به گروه‌های اندونزیایی و سنگاپوری پیوسته است.

مارشال پوترانتو، فرمانده پایگاه هوایی جاکارتا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است، قطعات یافت شده حدود ۱۱۰۰ کیلومتر با نقطه‌ای که آخرین بار هواپیما از آنجا تماس گرفته، فاصله دارد.

به گفته آقای پوترانتو، نیروهای جست‌وجو در حال حرکت به سمت قطعات یافته شده هستند و اطمینان ندارند که این قطعات متعلق به هواپیمای مفقودشده باشد.

شارانجی لیل، خبرنگار بی‌بی‌سی در سنگاپور می‌گوید گزارش‌هایی هم درباره مشاهده لکه‌های بنزین در سطح دریا توسط کشتی‌های محلی دریافت شده است که باید توسط مقام‌ها تایید شود.

عملیات جست‌وجوی گسترده با شرکت ده‌ها کشتی و هلی‌کوپتر و هواپیما برای یافتن هواپیمای خطوط هوایی ایرآسیا که صبح یکشنبه بر فراز دریای جاوا ناپدید شد، از صبح امروز از سر گرفته شده است.

بامبانگ سولیستیو مدیر سازمان جستجو و امداد مالزی در جاکارتا گفت براساس اولین تخمین‌ها از مختصات جغرافیایی تصور بر این است که "هواپیما اکنون در قعر دریا باشد."

او در عین حال تاکید کرده اگر این اتفاق افتاده باشد، امکانات لازم برای بیرون آوردن هواپیما وجود ندارد و باید از کشورهای دیگر کمک گرفته شود.

 

جست‌وجو به محدوده‌ای که تصور می‌شود محل سقوط احتمالی هواپیما باشد، محدود شده است.

مسیر: فرودگاه سورابایا به سنگاپور

ساعت قطع ارتباط: هفت و ۲۴ دقیقه به وقت محلی

سرنشینان: ۲ خلبان، پنج خدمه، ۱۵۵ مسافر از جمله ۱۷ کودک و یک نوزاد

ملیت سرنشینان: اندونزی ۱۵۵، کره جنوبی۳، بریتانیا ۱، فرانسه ۱، مالزی ۱، سنگاپور ۱

با این حال مقام‌ها می‌گویند تا این لحظه هنوز هیچ اثری از این هواپیما که با ۱۶۲ سرنشین از اندونزی به سنگاپور می‌رفت پیدا نشده و هواپیما پیش از حادثه وضعیت اضطراری اعلام نکرده بود.

پرواز خطوط هوایی ایرآسیا با هواپیمای ای-۳۲۰، یک ساعت پس از برخاستن در ساعت ۶:۲۴ به وقت محلی (۲۳:۲۴ گرینویچ در روز شنبه) از صفحه رادارها ناپدید شد.

در زمان حادثه هوای بد در ناحیه گزارش شد و خلبان به همین دلیل خواستار تغییر مسیر شده بود اما به گفته مقام‌ها زنگ خطر از سوی هواپیما به صدا در نیامده بود.

سیمون باکسال، اقیانوس‌نگار به بی‌بی‌سی گفته است که اگر هواپیما در اعماق دریا باشد، یافتن آن چندان دشوار نیست.

تونی فرناندز رئیس شرکت هوایی ایرآسیا می گوید که ناپدید شدن هواپیمای این شرکت او را "در هم شکسته" است.

در ۲۴ ساعت اول بعد از مفقود شدن هواپیما چه گذشت؟ اینجا بخوانید

یکی از نزدیکان خانواده‌ای که با سه فرزند سرنشین هواپیما هستند

در واکنش به این رویداد، ارزش سهام شرکت ایرآسیا امروز حدود ۱۲ درصد کاهش داشته که در سه سال گذشته سابقه نداشته است.

عملیات جستجو با تاریک شدن هوا متوقف شد اما اکنون از ساعت ۲۳:۰۰ یکشنبه شب به وقت گرینویچ از سر گرفته شده.

هواپیما سورابایا در شرق جاوا را در ساعت ۵:۳۵ ترک کرده بود و قرار بود حدود سه ساعت بعد در سنگاپور بنشیند.

بستگان مسافران در بهت و اندوه در هر دو فرودگاه در سنگاپور و سوارابایا جمع شده اند.

'بدترین کابوس'

آقای فرناندز که مدیر عامل ایرآسیاست یکشنبه به سورابایا رفت و در یک کنفرانس خبری گفت:‌ "ما از آنچه اتفاق افتاده درهم شکسته ایم، این حادثه باورنکردنی است."

کاپیتان ایریانتو (راست) و کمک‌خلبان رمی امانوئل پلسل (چپ)

او گفت:‌ "ما اکنون نگران بستگان و خویشاوندان درجه یک هستیم - برای ما هیچ چیزی مهم تر از حال خانواده های خدمه و مسافران نیست... امیدواریم که هواپیما به سرعت پیدا شود و بتوانیم علت حادثه را دریابیم."

بلافاصله پس از ناپدید شدن هواپیما جستجو از هوا و دریا با شرکت کشتی ها و هواپیماهایی از اندونزی،‌ سنگاپور و مالزی در اطراف جزیره بلیتونگ شروع شد اما تا رسیدن شب اثری از آن یافت نشد.

عملیات جستجو تحت هدایت دولت اندونزی اکنون با شرکت ۱۲ کشتی، سه هلی کوپتر و پنج هواپیما از این کشور شروع شده است. همچنین دو هواپیمای سی-۱۳۰ از مالزی و سنگاپور و سه کشتی از سایر کشورها در عملیات شرکت دارند.

در زمان قطع تماس هواپیما وجود ابرهای غلیظی در ناحیه گزارش شد.

خلبان برای پرهیز از این ابرها خواستار صعود به ارتفاع ۳۸ هزار فوتی (۱۱ هزار متری) شده بود.

اما جوکو مورجاتموجو مقام وزارت ترابری اندونزی گفت که "به علت حضور هواپیمای دیگری در آنجا اجازه صعود داده نشد و هواپیمای خطوط ایرآسیا پنج دقیقه بعد ناپدید شد."

جفری توماس از شرکت آنلاین ایرلاین ریتینگز (airlineratings.com) به بی بی سی گفت که داده های راداری نشان می دهد که هواپیما با سرعت ۳۵۳ گره پرواز می کرد که ۱۰۰ گره کمتر از سرعتی بود که باید با آن پرواز می کرد.

او تاکید کرد که این نظریه هنوز در حد حدس و گمان است اما امکان آن وجود دارد که خلبان ها به علت تشکیل یخ در ابزاری به نام لوله پیتو، توانایی سنجش سرعت را از دست داده باشند. تصور می شود که علت سقوط هواپیمای ایرفرانس در سال ۲۰۰۹ بر فراز اقیانوس اطلس همین بوده باشد.

ایرآسیا قبلا سابقه حوادث هوایی نداشته است.

آقای فرناندز که از ۲۰۰۱ صاحب این گروه بوده و آن را با موفقیت زیاد اداره کرده گفت: "این بدترین کابوس برای من است."

 

JoomShaper